Szampony 

Szampon stanowi podstawę pielęgnacji włosów. Powinien być dobierany do skóry głowy – niewłaściwie dopasowany może nie tylko nie oczyścić włosów należycie, ale także spowodować ich nadmierne przetłuszczanie się czy wysuszenie. Czym się kierować, wybierając szampony do włosów?

Rodzaje szamponów do włosów. Jak wybrać właściwy?

Stosowanie szamponu odpowiednio do rodzaju włosów jest niezwykle istotne, aby były one dobrze oczyszczone, miękkie i jedwabiste. Znalezienie najlepszego preparatu może być dość trudne, biorąc pod uwagę ogromny wybór dostępnych na rynku produktów do mycia włosów. Różne szampony są przeznaczone do różnych rodzajów włosów, w zależności od ich struktury, stopnia nawilżenia i produkcji sebum. Najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest skład. Główne składniki szamponów to woda oraz środek powierzchniowo czynny, oprócz nich w składzie mogą znaleźć się na przykład: zagęszczacze, konserwanty, substancje zapachowe, wyciągi ziołowe. Szampony do włosów mogą pomóc w walce z problemami, takimi jak łupież czy nadmierne wypadanie włosów.

Szampony do włosów a rodzaj skóry głowy

Chociaż większość osób myśli o szamponie wyłącznie jako o środku do mycia włosów, równie ważne jest, aby przy jego wyborze wziąć pod uwagę skórę głowy. W przypadku skłonności do przetłuszczania się, warto sięgać po szampony do włosów głęboko oczyszczające i odświeżające, aby zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się sebum. Jeśli masz cienkie włosy, unikaj szamponów z większą zawartością składników pielęgnacyjnych, ponieważ mogą je obciążać, wybieraj te delikatnie myjące i nawilżające. Grube i szorstkie włosy „nie lubią” szamponów mocno oczyszczających, które mogą podnosić łuski włosa, sprawiając, że stają się one suche i puszą się. Używaj szamponów z większą zawartością składników pielęgnacyjnych, takich jak odżywcze olejki i masła roślinne, aby włosy były miękkie i gładkie.

Szampony do włosów do zadań specjalnych

Włosy o szczególnych potrzebach (np. farbowane, z łupieżem czy nadmiernie wypadające) wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Szampony do włosów o właściwościach przeciwłupieżowych łagodzą swędzenie skóry głowy oraz zapobiegają łuszczeniu. Ograniczają także produkcję sebum i minimalizują wypadanie włosów. Szampony zwiększające objętość posiadają lekką formułę, która nie obciąża. Są idealne dla włosów osłabionych, podnoszą je u nasady i wzmacniają. Naturalne szampony do włosów zawierają natomiast składniki pochodzenia roślinnego i są pozbawione sztucznych konserwantów. Szczególną uwagę powinny zwrócić na nie osoby mające wrażliwą skórę głowy.